< Back to press-release-cz

Ness v O2 Czech Republic pomáhá s přechodem do cloudu

Praha, 10. února 2023: Experti společnosti Ness Czech úspěšně provedli u českého telekomunikačního operátora O2 Czech Republic migraci online aplikací z vlastní infrastruktury do cloudového prostředí Microsoft Azure. Mezi hlavní důvody pro změnu patřilo snížení nákladů, flexibilita a zrychlení přípravy nových projektů.

„V prostředí největších českých telekomunikačních operátorů jde pravděpodobně o první větší zákaznický systém, který běží ve veřejném cloudu,“ říká Martin Silvička, generální ředitel společnosti Ness Czech. Cílem byl přesunout většinu kritických portálových řešení do cloudu. Online aplikace mají totiž velmi variabilní zatížení, ve špičkách jsou to statisíce uživatelů a stovky požadavků za sekundu, mimo špičky pak řádově menší požadavky. Na on-premise infrastruktuře není možné takovou variabilitu v čase řídit, potřebný hardware i softwarové licence je třeba pořídit na zvládnutí zátěže ve špičce.

Cloudovou strategii začali v O2 Czech Republic připravovat na konci roku 2019. Cílem bylo stát se agilnější, zrychlit inovace a uvádět nové produkty na trh rychleji. Do té doby operátor spoléhal na provoz v lokálním prostředí. Před přechodem do cloudu bylo potřeba prokázat, že úroveň zabezpečení v Azure bude minimálně na stejné úrovni a je možné dosáhnout úspory nákladů.

„U společnosti Ness oceňujeme dodržování časového harmonogramu, bezproblémové nasazení a flexibilitu z pohledu řízení infrastruktury. Celá migrace proběhla za méně než 6 měsíců,“ pochvaluje si Zdeněk Boháč, ředitel BSS Development & Operations ve společnosti O2 Czech Republic.

„Driverem přechodu do Cloud bylo umožnit zrychlení inovací. Zavedení nové technologie nám dříve trvalo zhruba šest měsíců. Dnes to na cloudové platformě Azure zvládneme za pouhý měsíc. Nyní tak můžeme pružněji reagovat na potřeby a požadavky zákazníků,“ říká Martin Kožíšek, Transformation Manager v O2 CZ s tím, že dalším důležitých aspektem přechodu byl požadavek, aby měla každá přesouvaná aplikace pozitivní business case. „Dva roky po přesunu portálových aplikací do MS Azure se nám potvrzuje předpoklad 30% úspory celkových nákladů na vlastnictví.“

Na migraci aplikací do cloudu spolupracují Ness a O2 již od roku 2020, kdy došlo k převedení zákaznické aplikace pro online řešení problémů a poruch. Do cloudu nyní v O2 pod taktovkou expertů Ness probíhá převod dalších částí IT infrastruktury.

O společnostech Ness Czech a Ness Digital Engineering
Ness Czech, přední český systémový integrátor a součást mezinárodní skupiny Ness Digital Engineering, patří mezi největší poskytovatele IT služeb v České republice. Od roku 1993 se profiluje jako průkopník v zavádění nových technologií a softwarových produktů. Mezi nejvýznamnější zákazníky patří například O2 Czech Republic, Komerční Banka a ČÚZK. Ness Digital Engineering je globální poskytovatel komplexních řešení a služeb v oblasti informačních technologií.

Kontakt pro média
Kamil Pittner, Media Consultant, PRCOM, +420 604 241 482, kamil.pittner@prcom.cz