Som žena a chcem do IT

Autentické postrehy žien, ktoré sú dnes na začiatku svojej kariéry v IT a väčšinu výziev majú ešte pred sebou. Ako sa vo svojej pozícii cítia, ako sa k IT dostali a aké majú ďalšie plány?

O profesijne úspešných ženách je v poslednom čase čím ďalej tým viac počuť. Píše sa o schopných manažérkach, o tom, ako ženský element obohacuje firemné prostredie, o ženách excelujúcich v oblasti leadershipu a mentoringu.

Dozvedáme sa o životných príbehoch úspešných podnikateliek, ktorým sa podarilo rozbehnúť vlastný biznis alebo dať nový smer svojej kariére v čase, keď boli na rodičovskej dovolenke. Čo žena, to iný príbeh, čo žena, to iná motivácia a čo žena, to iný životný cieľ a naplnenie.

V Nesse máme medzi sebou hŕbu inšpiratívnych kolegýň, ktoré sa našli v IT a v tom, čo robia, sú čertovsky dobré. Fascinuje nás ich odvaha a odhodlanie vrhnúť sa do, na prvý pohľad, veľmi maskulínneho prostredia IT sveta a v ňom sa presadiť.

V českom Nesse tvoria ženy celú jednu tretinu zamestnancov a ich rady sa ďalej rozrastajú. Nemusíte hľadať dlho, aby ste narazili na skúsenú manažérku, programátorku alebo analytičku.

Príbehy žien na seniorských pozíciách sú plné skúseností a rozhodne stojí za to ich zverejniť. Dnes sme sa však rozhodli ísť trochu inou cestou a podeliť sa s vami o nemenej zaujímavé postrehy žien, ktoré sú dnes ešte len na začiatku svojej kariéry v IT a väčšinu výziev majú ešte pred sebou.


IT máme v rodine. Brat je programátor, ocko je tiež ajťák, a tak som s programovaním začala nejako prirodzene už na strednej škole. V súčasnej dobe študujem bakalársky odbor Znalostné inžinierstvo na fakulte Informačných technológií ČVUT a zároveň pracujem na čiastočný úväzok ako Java developerka. Pred tým som ešte robila testerku a toto je vlastne moja prvá vývojárska pozícia.

Som hrozne rada, že hoci som na projekte najmladšia, všetci kolegovia ma berú ako rovnocenného partnera a nestretla som sa v podstate s negatívnym prístupom. Je fajn pracovať v zmiešanom tíme, ženy ten tím tak nejak oživia. A navyše, my ženy sa pozeráme na veci trochu inak, čo obohacuje diskusiu.

„Mnohokrát som sa stretla s komentárom, aké mám šťastie, že som išla na tú školu a že robím úplne od začiatku to, čo ma baví. Ja si myslím, že keď to niekoho baví a chce to robiť, tak s tým má začať, pretože nikdy nie je neskoro. A hlavne dnes, keď je toľko možností. Urćite sa ženy nemusia báť, že by to bola práca len pre mužov a že by sa neuchytili, šikovné vývojárky v IT svete potrebujeme.“

Radka Bodnárová
Junior SW Developer


Túžila som sa zapojiť do niečoho, čo mení svet. Chcela som robiť prácu zameranú na výsledok, ktorý skutočne uvidím. Priala som si o niečo flexibilnejšiu dochádzku, niekedy možnosť home office. IT svet sa mi zdal byť odpoveďou na všetko.

Hoci som nemala IT vzdelanie a nie som rodená Češka, našla som si prácu o niečo technickejšiu, čo sa stalo mojím odrazovým mostíkom pre skok z ekonomickej sféry do IT. Nebála som sa pýtať kolegov a plniť zadané úlohy na reálnom projekte. Vedela som, že každý z tímu bol niekedy Juniorom a začínal podobne ako ja.

Nehrá tu rolu, či ste žena, alebo muž, ako skôr chuť učiť sa nové veci a schopnosť využívať sedliacky rozum. IT je odbor, ktorý umožní zhodnotiť doterajšie vedomosti a obohatí ich o nové. Svoje predchádzajúce skúsenosti využívam na lepšie pochopenie biznisu zákazníka a je to v tomto aj výhodou, že som sa k IT dostala okľukou.

„Nikdy sa neboj. Ak vážne uvažuješ o kariére v IT, znamená to, že je čas to skúsiť.“

Oleksandra Sinchura
Junior Systems Analyst


Na počítači som hrala hry, už keď som išla do prvej triedy, a vlastne vždy som mala k IT blízko. Vyštudovala som vysokú školu ekonomického zamerania a posledné dva ročníky sa zaoberala analýzou. Vtedy som zistila, že analýza je práve to, čo ma baví zo všetkého najviac, a tak som po škole nastúpila do banky ako IT analytik.

Začiatky neboli ľahké, ale dostala som sa do super tímu asi desiatich chalanov, ktorí boli ochotní mi so všetkým pomôcť a kedykoľvek poradiť. Aj tu v Nesse vidím na našich projektoch bezproblémovú spoluprácu medzi členmi tímu. Máme tu niekoľko šikovných programátoriek. A nemám pocit, že by sa na nich hľadelo inak ako na programátorov. To isté platí aj pri ostatných pozíciách.

„Hlavné je nebáť sa to skúsiť. V IT je veľa pozícií a nie je to len o programovaní. Uvažovanie žien a mužov môže mať odlišnosti v pohľade na danú vec, a práve ten ženský môže byť vo finále rozhodujúci.“

Veronika Pipková
Junior Business Analyst

Súvisiace články
Tlačové správy

Shabtai Koren je na čele Ness CEE

Praha – 30. 3. 2020 – Novým riaditeľom zastúpenia Ness Digital Engineering pre strednú...
Novinky

Zasielanie prehľadu správ z Nessu

Dlho sme s vami týmto spôsobom nekomunikovali, radšej vás vždy vidíme osobne. Chceli by sme sa...
Tlačové správy

Ranjit Tinaikar sa stal globálnym CEO spoločnosti Ness Digital Engineering

Praha – 5. marca 2020 – Ness Digital Engineering, globálny poskytovateľ riešení pre digitálnu...

Kontaktujte nás

Rozumieme procesom našich klientov a pomáhame ich nastaviť tak, aby pracovali pre nich. Navrhujeme, vytvárame a integrujeme digitálne platformy a firemný softvér, ktoré umožňujú spoločnosti prirodzene sa prepájať so zákazníkmi a flexibilne na nich reagovať.
Browser warning
We noticed that you are using Internet Explorer. Not all of our website’s functions will work on Internet Explorer. For a better experience, we recommend that you visit us on a different browser. Click here for a list of the latest versions.